
Rein de Heus en Wim van Belzen. Foto: Jan Hendriksen
Marktvereniging Vorden op zoek naar nieuwe bestuursleden
Economie Vorden‘Weekmarkt mag niet verloren gaan’
Door Jan Hendriksen
VORDEN - Het is één van de oudste verenigingen in Vorden: de ‘Vereniging tot het bevorderen van het Marktwezen’, kortweg de Marktvereniging. Dit jaar maar liefst 117 jaar. Het voortbestaan staat niet ter discussie, maar het bestuur voelt wel enige druk. Er wordt namelijk naarstig gezocht naar twee nieuwe bestuursleden. Zij moeten de opvolgers worden van secretaris Jans Jimmink en algemeen bestuurslid Wim Kornegoor die tijdens de algemene ledenvergadering na vele jaren afscheid nemen. Die bijeenkomst is op dinsdagavond 25 april bij Hotel Bakker.
“Als we geen nieuwe kandidaten vinden dan zullen de andere bestuursleden allemaal meer tijd en energie in de vereniging moeten steken. Het zou toch prettig zijn als het op korte termijn zou lukken maar onze zoektocht en oproepen hebben tot op heden niets opgeleverd. En dat is toch wel jammer”, zegt voorzitter Wim van Belzen als hij afgelopen vrijdagmorgen samen met marktmeester Rein de Heus een rondgang over de weekmarkt maakt.
Auto’s
De Heus is in zijn herkenbare fluorescerende outfit wekelijks in alle vroegte op de markt te vinden. Zo ook deze vrijdagmorgen. En ook nu komt zijn aanwezigheid goed van pas. Want twee automobilisten hebben tot ergernis van De Heus en Van Belzen hun auto’s op een gedeelte van de markt geparkeerd waar dat van vrijdagmorgen 02.00 tot vrijdagmiddag 14.00 uur niet mag.
De Heus: “Onze twaalf marktkooplieden moeten zich dan in allerlei bochten wringen om hun mobiele verkoopwagens op hun vaste standplaats te krijgen. En het is vandaag niet de eerste keer dat er auto’s in de weg staan. Het gebeurt regelmatig ondanks de duidelijke verbodsborden. Wegslepen van de auto’s is geen optie. De kosten. die fors zijn, komen voor onze rekening omdat de gemeente Bronckhorst de handen van de markt heeft afgetrokken sinds de privatisering in 2012.”
Met de gemeente Bronckhorst onderhoudt Marktvereniging Vorden goede contacten. Wim van Belzen: “We hebben de gemeente recent een update van onze marktvoorwaarden aangereikt en samen met de markten in Hengelo en Zelhem hebben we periodiek overleg met de gemeente.”
Contacten
Vorden kent een vast trouw marktpubliek. De wekelijkse markt is voor velen een prettige gelegenheid om hun boodschappen te doen en ook om contacten te onderhouden. Marktvereniging Vorden telt ruim 210 leden. Met een financiële bijdrage van slechts 7,50 euro per jaar helpen zij het bestuur om de vereniging en vooral het wekelijkse marktgebeuren in stand te houden. En dat is heden ten dage niet zo eenvoudig. Zeker gezien de energiekosten. “Die zijn in de afgelopen periode fors gestegen. Ze worden doorberekend aan de ondernemers die we graag aan onze markt willen blijven binden”, aldus Rein de Heus.
Profileren
Wim van Belzen is nu ruim een jaar voorzitter van Marktvereniging Vorden. Hij raakte twee jaar geleden betrokken bij de markt omdat hij sinds die tijd de facebookpagina van de markt beheert. Deze pagina telt inmiddels bijna zevenhonderd volgers en wordt breed gedragen door de ondernemers die op de markt staan met onder meer bloemen, groente, fruit, noten, kaas, brood, vis en (nacht)kleding. “Ik heb hem opgezet onder het motto ‘De Vordense weekmarkt mag zich wel wat meer profileren’. Zo wordt de markt naast de maandelijkse actiefolder onder de aandacht van een nog breder en jonger publiek gebracht. Want de markt heeft ook een sociale functie. En die mag niet verloren gaan ondanks dat het marktpubliek wat vergrijst”, besluit Van Belzen terwijl hij een foto maakt van de fout geparkeerde auto’s. Die komen met kenteken en al op de facebookpagina.
Geschiedenis
De Vordense Weekmarkt is er al sinds 1906. De ‘Vereniging tot het bevorderen van het Marktwezen’ bestaat dus al 117 jaar. Er is in die tijd veel veranderd. Werden er in de beginjaren hoofdzakelijk kalveren, koeien, kippen en biggen aagevoerd, momenteel ziet de markt er totaal anders uit. Toch is de doelstelling van de Marktvereniging niet veel veranderd. ‘Het bevorderen van het marktwezen en van andere openbare belangen in Vorden voor al haar bezoekers’, zo valt op te maken uit de statuten van de vereniging. Het waren Baron van der Borch van Verwolde van Kasteel Vorden en mr. W.J. Thate van Kasteel Den Bramel die begin vorige eeuw de ‘aanjagers’ waren voor de oprichting van de lokale marktvereniging. Er werd wel eens afgegeven op de ‘baronnen’, maar ze bleken uit het goede hout gesneden. De beide ‘heren’ waren zeer begaan met de plaatselijke bevolking. Zo zeer zelfs dat zij vonden dat er in Vorden wel wat meer activiteiten ontplooid mochten worden. En om de dorpsbewoners ook wat te laten verdienen werd besloten een marktvereniging op te richten.
Toen er begin jaren zestig van de vorige eeuw mond- en klauwzeer uitbrak was het gedaan met de levende have. Anno 2023 hebben twaalf standhouders van alles in de aanbieding: waaronder fruit, groente, kaas, noten, brood, vis, bloemen, wol, kleding, sokken, ondermode en nachtkleding. Iedere vrijdag van 7.30 tot 12.30 uur staan de twaalf standhouders op het Marktplein en een gedeelte van de parkeerplaats van Hotel Bakker voor eenieder klaar.