Normaal staat in 2025 op de Zwarte Cross. Foto: Achterhoekfoto.nl

Normaal staat in 2025 op de Zwarte Cross. Foto: Achterhoekfoto.nl

Normaal gaat høken op de Zwarte Cross

LICHTENVOORDE - Het hing al een tijdje in de lucht. Rondom voormalig crewleden en bekende muzikale vrienden van Normaal ging het verhaal: Normaal gaat in 2025, in het jaar dat de Achterhoekse rockgroep liefst 50 jaar bestaat, optreden op de Zwarte Cross. Afgelopen woensdag kondigde het festival daadwerkelijk de comeback naar Lichtenvoorde aan.

Door André Valkeman

In tien jaar tijd kan er dan veel gebeuren, blijkt maar weer. De Achterhoekse dialectrockband Normaal stopte in 2015 definitief. En definitief leek toen echt definitief. Bennie Jolink, de frontman uit Hummelo, werd al eens door popjournalisten voor Heintje Davids versleten. Omdat-ie aan gaf dat de groep zou ophouden te bestaan, om even vaak weer terug te keren. Net als de Rotterdamse variétéartieste van weleer.

Maar nu was Jolinks gezondheid door astma zover afgenomen dat artsen hem voorhielden dat een leven in een scootmobiel eventueel zijn toekomst kon worden, vanwege zijn afnemende longinhoud en conditie. 

Op zaterdag 19 december 2015 nam Normaal daarom, in een concert in het Arnhemse stadion GelreDome, afscheid. Enkele boerenjongens huilden in het stadion letterlijk tranen op houten klompen, zag je.

Mepolizumab
In ziekenhuizen werd na het optreden een nieuw astmamiddel, mepolizumab, op Jolink uitgeprobeerd. Het experiment moest afweercellen in het bloed geven en de ontstekingen en astma-aanvallen verminderen. Jolink was één van de eerste Nederlandse patiënten waarop het middel aansloeg. De zanger klaarde op en begon in 2019 voorzichtig weer aan optredens te ruiken. Later speelde hij weer eenmaal per jaar met Normaal in Lochem; tijdens hemelvaartsdag, de dag waarop Normaal er in 1975 doorbrak.

En nu: in het jaar dat Normaal een bijna unieke mijlpaal haalt − alleen Golden Earring en Bintangs haalden het vijftig jaar bestaan als Nederlandse band − keren ze terug op het grootste festival van Nederland: Zwarte Cross.

Om de kaartverkoop luister bij te zetten, bevestigde Zwarte Cross woensdag de komst van het provinciale instituut op zondag 20 juli 2025. Normaal keert daarmee na tien jaar terug op het festival.

Naast hun eigen, reeds uitverkochte, jubileumshow in Lochem op hemelvaartsdag speelt Normaal in 2025 dan enkel nog op de Zwarte Cross.

Repeteren bie Bennie thuus
Bennie Jolink repeteerde afgelopen week al met Normaal in Hummelo. Bij hem thuis in zijn oefenstudio, hetgeen een omgebouwde hooischeur is.

Larenaar Ronnie Degen is mede-festivaldirecteur van de Zwarte Cross en deed in het verleden het management van Normaal tijdens onder meer theatertournees van de band. 

Hij vertelt dat ze het zaadje vorig jaar zelf, onbewust, geplant hebben voor de comeback. “Wij hadden vorig jaar de wens neergelegd dat Ben zou komen spelen. We vroegen hem voor een gastoptreden en toen zei hij: ‘Ik kom nog één keer op de Zwarte Cross, maar wel met Normaal en anders niet’.” Niet solo dus.

Degen sloeg het op: “Voor het iconische Normaal-jaar vroegen we de band en ze wilden.”

Normaal gaat spelen op de zondag van het festival. “Dat gaat uiteraard het hoofdpodium zijn”, kan Degen al verzekeren. Wat nog besloten moet worden is wat het tijdstip gaat worden waarop Normaal gaat spelen. 

De programmeurs van de Zwarte Cross voorzien dat Normaal als opening van de zondag die ochtend monumentaal en historisch kan maken. Dat verwijst natuurlijk ‘ook prachtig' naar dat optreden waarmee ze ooit doorbraken in 1975, dat ook in de ochtend rond tien uur begonnen moet zijn. Degen geeft een knipoog. "Maar…'', de jubilerende grootste band van de Achterhoek, die het grootste festival van Nederland afsluit… ja, dat zou ook een episch klapstuk betekenen van Zwarte Cross 2025.

“Opening of afsluiting, die discussie loopt nog even.” De haan zal in ieder geval kraaien die zondag in Lichtenvoorde, de traditionele aanroep van Normaal – met het doek nog dicht – voor de religie en hoogmis van høken, brekken en angaon.