
Het aantal fysieke winkels is in de meeste Achterhoekse gemeenten gestegen. Foto: Mark Ebbers
Meer fysieke winkels in 2023, beeld Achterhoek
wisselend
REGIO - Op 1 januari jl. telde Nederland zo'n 83.200 fysieke winkels, 'stenen winkels'. Dat zijn er 1100 meer dan een jaar eerder. Hiermee wordt de dalende trend van het afgelopen decennium onderbroken. Het aantal doe-het-zelfwinkels steeg het meest, het aantal tuincentra, bloemen- en dierenwinkels daalde het sterkst. In de Achterhoek daalde Oost Gelre relatief het meest en steeg Aalten relatief het meest. Dat blijkt uit recente cijfers van het CBS.
Dankzij een lichte stijging van 1,3 procent waren er aan het begin van 2024 weer bijna evenveel fysieke winkels als begin 2022. Na een dalende trend sinds 2010, was er afgelopen jaar dus weer een lichte stijging. Ondanks deze stijging was het aantal winkels aan het begin van dit jaar nog niet terug op het niveau van voor de coronapandemie, in januari 2020, toen werden er ruim 84.100 geteld.
Net als in voorgaande jaren is het aantal webwinkels in 2023 gestegen. Er waren er op 1 januari 2024 ruim 95.000 in Nederland.
In de winkelstraten komen Nederlandse kledingwinkels het meest voor, goed voor ruim 16% van alle winkels op 1 januari, ruim 13.000 in absolute zin. Het aandeel is gelijk gebleven. Het aantal supermarkten (6700) is door een toename van 2,4% boven het aantal winkels in overige huishoudartikelen (6300) uitgekomen.
Waar in 2021 het aantal boekenwinkels nog het hardst daalde (-8,1%) zijn, na een lichte stijging in 2022, boekhandels in 2023 relatief het sterkst gestegen (12,9%). Dit resulteerde in bijna 660 boekenwinkels op 1 januari 2024. Absoluut gezien steeg het aantal winkels in doe-het-zelfartikelen het meest: 310 winkels meer dan een jaar eerder. Winkels in wit- en bruingoed (-3,3%) en audio- en video-opnamen (-2%) verdwenen relatief het meest in 2023, maar toch een stuk minder sterk dan in 2022 toen beide met circa 7,5 procent afnamen. Absoluut gezien daalde het aantal bloemenwinkels, dierenwinkels en tuincentra het sterkst.
In twee derde van de gemeenten nam het aantal winkels toe. In de gemeente Oostzaan steeg het aantal winkels relatief het sterkst, met 20% ten opzichte van 1 januari 2023. Een van de sterkste dalers was buurgemeente Wormerland (-10,3%). Op de Waddeneilanden nam het totaal aantal winkels toe met 5,1%. Alleen Vlieland steeg niet mee met zijn eilandburen, daar nam het aantal fysieke winkels juist af met 11,1%.
Onder de Achterhoekse gemeenten zagen Lochem en Oost Gelre als enige een daling van het aantal winkels, met resp. 2,8 en 4,1%. De gemeente Aalten was de grootste stijger met 7%.
In de hele provincie Gelderland steeg het aantal winkels met zo'n 1,11%. Let wel: dit alles gaat om de ontwikkeling, niet om het aantal winkels (nog los van de omvang) per aantal inwoners.