Nel van der Meulen van Lang Leve Kunst en Naoberschap van Amphion Cultuurbedrijf richt de expositie van de huisjes in. Foto: Betsy Maatkamp

Nel van der Meulen van Lang Leve Kunst en Naoberschap van Amphion Cultuurbedrijf richt de expositie van de huisjes in. Foto: Betsy Maatkamp

Exposities over Achterhoek en
migratie bij Museum Smedekinck

ACHTERHOEK/ZELHEM – Bij Museum Smedekinck zijn op het moment twee tijdelijke exposities te zien. ‘De Achterhoek en migratie, 1580 – 1940’ is een reizende tentoonstelling van het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers (ECAL). De expositie ‘Huis van de Wereld’ van Amphion Cultuurbedrijf sluit hierop aan.

In 2023 en 2024 deed het ECAL, namens het Cultuur- en Erfgoedpact Achterhoek, onderzoek naar migratie in en uit de Achterhoek vanaf de 16de eeuw tot aan de Tweede Wereldoorlog. Dit om een antwoord te krijgen op de vraag: Zijn ‘echte Achterhoekers’ echt zo stevig geworteld in de regio? 

ECAL ging op zoek naar informatie en verhalen over mensen die in genoemde periode naar de Achterhoek kwamen of eruit vertrokken. En dat waren er nogal wat. Mensen vluchtten uit de Achterhoek, bijvoorbeeld tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568 – 1648), maar ook naar de Achterhoek, zoals in de Dertigjarige Oorlog (1618 –1648) vanuit Duitsland. 

Tussen 1680 en 1720 vluchtten grote aantallen Hugenoten uit Frankrijk, onder andere naar Borculo. Ook in de 17de en 18de eeuw gingen veel jongens met de VOC naar Oost-Indië en in de 19de eeuw vertrokken velen naar Amerika om daar hun geluk te beproeven. Migratie is dus van alle tijden.

De resultaten van het onderzoek worden zoveel mogelijk gedeeld, onder andere in een tentoonstelling. Het ECAL hoopt zoveel mogelijk regionale instanties en particulieren te inspireren tot het ontplooien van eigen initiatieven. Uiteindelijk moet ‘de Achterhoeker' zich bewust worden van z'n eigen achtergrond en de migratievraagstukken van tegenwoordig.

Achterhoek en migratie
De tentoonstelling ‘De Achterhoek en migratie, 1580 – 1940’ bestaat uit tien panelen, waarop de belangrijkste migratiestromen worden weergegeven, naast een aantal bijzondere verhalen. Deze expositie is nog tot 22 mei bij Museum Smedekinck te zien.

Expositie Huis van de 
Wereld
Met onder andere het textielproject ‘Waar kom je vandaan?’ sluit Lang Leve Kunst en Naoberschap van Amphion Cultuurbedrijf goed aan bij het onderzoek van het ECAL. Iedereen kan gratis aan het project meedoen, individueel of tijdens een workshop.

Het is de bedoeling dat elke deelnemer een dierbare herinnering aan zijn/haar herkomst vastlegt op een uit oud linnen geknipt huisje. Er is voor oud linnen gekozen, omdat dat ook ergens vandaan komt, een geschiedenis heeft. Een deel van het linnen is geschonken door Museum Smedekinck. Invullen van het huisje kan op alle mogelijke manieren, met alle mogelijke technieken en materialen. Alle textielwerkjes samen vormen het Huis van de Wereld, dat vanaf half september tot het eind van dit jaar tentoongesteld wordt in het Stadsmuseum te Doetinchem. Tot dan is bij Museum Smedekinck alvast een deel van de inmiddels al zo’n 250 gemaakte huisjes te zien. 

Opgave voor deelname aan het project is nog mogelijk tot 1 juli. Aanmelden kan per e-mail naar langlevekunst@amphion.nl o.v.v. naam, adres, telefoonnummer en de tekst ‘textielproject Waar kom je vandaan?'.

Panelen van de expositie van het ECAL. Foto: Betsy Maatkamp