
Kjell Leemans is verkozen tot nieuwe jeugdburgemeester van Bronckhorst
MaatschappijVijftien motivaties met goede plannen voor de gemeente
Door Liesbeth Spaansen
BRONCKHORST/HENGELO/DREMPT – De gemeente deed ook dit jaar een oproep aan leerlingen van de groepen 7 van de basisscholen in de gemeente om zich aan te melden voor de verkiezing jeugdburgemeester van Bronckhorst. Deze functie geldt steeds voor één jaar. Er kwamen vijftien aanmeldingen binnen, waarbij de kinderen goede motivaties hadden geschreven. Op woensdag 1 oktober stonden ze bij de microfoon. Met gedreven pitches stelden zij zich voor aan de jury en het meegekomen publiek. De pitch van Kjell Leemans uit Drempt, uit het hoofd gedaan, sprak aan. Hij wordt de nieuwe jeugdburgemeester.
De juryleden waren burgemeester Patrick van Domburg, wethouder Hans Puijk, raadslid Mette Westerink en de huidig jeugdburgemeester Lara Bouwman. Zij stonden voor een moeilijke keuze met vijftien deelnemers, het hoogste aantal aanmeldingen voor deze verkiezing tot nu toe. De burgemeester opende de middag met een welkom aan alle kandidaten. “Wie geen jeugdburgemeester wordt, kan in het kinderparlement. Erg belangrijk, want niet de burgemeester is de baas maar de parlementsleden”, gaf hij ze allemaal een steuntje in de rug.
Pitches
De pitches gingen van start en Nila Elia Jaspers beet het spits af. Zij wil graag jeugdburgemeester worden “omdat kinderen vaak goede ideeën hebben, maar er wordt niet altijd goed naar ze geluisterd.” Zij pleit voor meer speelplekken, een ideeënbus en samen Bronckhorst leuker en veiliger maken voor alle kinderen.
Lieke Rhebergen vindt het belangrijk dat iedereen voldoende spullen en eten heeft. Maar ook het milieu heeft haar aandacht. “Geen plastic in de sloot. We moeten een opruimactie houden en hebben meer prullenbakken nodig.” Daarnaast wil ze muziekdagen, en goede zorg en veiligheid voor iedereen. “Vooral omdat er ook asielzoekers komen.”
Justin Wiendels wil graag aandacht voor eenzaamheid van ouderen. “Er moeten meer kinderen naar bejaardentehuizen op bezoek gaan, vrijwillig.” Ook sport en spel in teamverband of samen, met als eerste activiteit een springkussenfestijn.
Joshua Puijk wil eveneens meer aandacht voor sport. “En voor speeltuinen, maar die zijn vaak voor jongere kinderen.” Ook wil hij aandacht voor jeugdtheater of toneel, want daarvoor moet je naar andere gemeenten, en dat vindt hij jammer. Daarnaast pleit hij voor meer fietspaden, er wordt veel te hard gereden.
Kjell Leemans geeft trefzeker en uit zijn hoofd meerdere redenen aan waarom hij een goede jeugdburgemeester zou kunnen zijn. Hij wil bijvoorbeeld de scholen bezoeken om informatie te geven over de taken van boa’s en om pesten tegen te gaan, een mini-warming-up houden met de burgemeester, genoeg eten op school door samen te werken met boeren en ouderen helpen met klusjes. “Ik ben geïnteresseerd in politiek. Elke stem is belangrijk. ik luister goed en wil iedere stem zo goed mogelijk inzetten.”
Nora Damkot beschrijft zichzelf als kansenbedenker, kansengever, meetrekker en kennisspons. “Ik vind het belangrijk dat scholen meehelpen met schoonmaken van de omgeving. Een schone gemeente en meer aandacht voor natuur. Meer sport toegankelijk maken ook voor mensen met een beperking.” Daarnaast staan veiligheid, minder pesten en nadenkende autobestuurders op haar lijstje. Ze heeft ervaring als lid van de leerlingenraad op haar school.
Rosa Weikamp wil dat kinderen goed kunnen sporten, en wil proberen anderen te motiveren door bijvoorbeeld een vriendjesdag, maar ook de gelegenheid krijgen om te spelen in speeltuinen. Daarnaast is leren van elkaars culturen belangrijk. Ook zij zat in de leerlingenraad van haar school, waar hesjes werden gerealiseerd en een eigen beweegkar.
Sarah Jacobsen wil verschillende dingen aanpakken, zoals groene schoolpleinen met meer bloemen omdat meer insecten goed zijn voor de natuur. Ook buitenspeelplekken met meer speeltoestellen voor hogere leeftijd, meer aandacht voor zelf muziek maken op school en in je vrije tijd. “Allerbelangrijkst is samen muziek maken.”
Huub Wolbert heeft interesse in bouw en techniek, naast gitaarspelen en mountainbiken op ‘t Hengelse Zand met zijn vader. Het schoolbezoek van burgemeester Van Domburg inspireerde hem om zich aan te melden. “Kinderen moeten meer met hun handen gaan werken, want er moeten ook huizen gebouwd worden.”
Evert Achterkamp wil Bronckhorst beter maken. “Meer speeltoestellen en activiteiten in de gymhal. Op vrijdag gratis.” Hij pleit voor een centrale werkplaats met ouderen om dingen te maken, samen oplossingen te bedenken tegen pesten, minder telefoongebruik. “Ik wil een voorbeeld zijn voor andere kinderen: vriendelijk en gezellig, makkelijk om contact te maken en enthousiast. Er zit altijd een idee in mijn hoofd.”
Manuel de Vries heeft ideeën voor een schone en veilige omgeving. Hij vertelt enthousiast over de app HelemaalGroen. Hij wil het voor kinderen leuker maken om afval op te ruimen. “Voor één vuilniszak een punt geven en een beloning bij meer punten.” Daarnaast oppert hij spelletjesmiddagen in de Dorpskamers voor jong en oud, de uitnodigingen versturen via scholen. Het verkeer heeft ook zijn aandacht, en veilig buitenspelen.
Enzo Pelgrom vergelijkt zijn rol als coureur met die van burgemeester zijn. “Als coureur ben ik besluitvaardig, als jeugdburgemeester moet ik dat ook zijn.” Verder noemde hij de focus, stressbestendigheid, tactisch inzicht, mentale weerbaarheid en omgaan met druk, goed zijn in teamwork, communiceren om informatie door te geven, doorzettingsvermogen hebben om door te zetten. Sport heeft zijn aandacht, speelplekken ook voor rolstoelers en verkeersveiligheid.
Emma Kool vindt het belangrijk dat kinderen en ouderen meer dingen samen doen om eenzaamheid te voorkomen: elkaar blij maken, dan gebeurt er iets moois. Zo wordt de gemeente gezelliger en je krijgt er een extra opa of oma bij. Zij vertelt over haar buurvrouw van 90 jaar waar ze een kaart voor maakte. “Ik besefte hoe belangrijk het voor haar was.”
Suze Elshof zat ook op haar school in de kinderraad. “Ik heb geleerd dat kinderen goede ideeën hebben. Kinderen in Bronckhorst mogen meer gehoord worden. Ik durf mijn mening te geven ook aan volwassenen.” Zij benoemt koken, sporten en nieuwe activiteiten zoals samen een dag theater doen en zo nieuwe vrienden maken.
Lott Pardijs Baakman wil iets voor de gemeente betekenen. Zij bedacht Bronkie, een mascotte. Deze paarse haas kan mee naar zieke kinderen. Zij vind pesten, ook cyberpesten een groot probleem wat veel impact heeft. “Omstanders staan erbij en zeggen niks. Dan doe je eigenlijk mee”, stelt zij. “Loop dan weg.” Zij wil dit op school aan de orde stellen, net als het roken en vapen. Verder staat veilig naar school fietsen vanuit het buitengebied naar de kern op haar lijstje, een mini-disco met Bronkie erbij en een sportdag voor de hele gemeente, ook voor de vluchtelingen om te leren samenwerken.
Debat
Na vijftien pitches en een debat over vier verschillende stellingen ging de jury in beraad en dat gaf de kinderen en hun publiek de gelegenheid om in de kantine wat te drinken en eten. Daarna kwam het spannendste deel: wie is gekozen?
Nieuwe jeugdburgemeester
“Jullie zijn allemaal kanjers!”, zegt de burgemeester. “Ga ernaar aanstaan. Maar de persoon die het uiteindelijk is geworden is Kjell!” Die reageerde enthousiast op zijn benoeming. “Ik ben heel blij, ik heb er lang aan gewerkt samen met mijn moeder”, zegt hij.
Er waren bloemen van Mette Westerink en mooie woorden van de burgemeester namens de jury voor de nieuwe jeugdburgemeester. “Wij denken dat jij in staat bent iedereen te betrekken, een goede voorzitter te zijn. Dat zien we graag terug. Belangrijk, want we hebben zo’n groot kinderparlement.” De ideeën van de andere kandidaten neemt hij zeker mee.
Lara overhandigde haar keten meteen aan haar opvolger Kjell. Hij moest na het maken van de foto de keten nog wel teruggeven aan Lara. Zij blijft in haar ambt tot de officiële benoeming tijdens de raadsvergadering op 6 november in het gemeentehuis van Bronckhorst in Hengelo.
Kijk voor meer foto’s op Achterhoekfoto.nl

