Bij het begin van de Dorpsstraat (zijde Raadhuisstraat) is een bord geplaatst waarop staat aangegeven dat de voorrangssituatie gewijzigd is. Aan de kant van de Stationsweg is dat ook het geval. Foto: Richard Stegers

Bij het begin van de Dorpsstraat (zijde Raadhuisstraat) is een bord geplaatst waarop staat aangegeven dat de voorrangssituatie gewijzigd is. Aan de kant van de Stationsweg is dat ook het geval. Foto: Richard Stegers

Nieuwe verkeerssituatie Dorpsstraat is even wennen

Algemeen

VORDEN – De werkzaamheden aan de Dorpsstraat werden begin maart afgerond. Sindsdien is er op sommige punten sprake van een nieuwe verkeerssituatie. “En dat is even wennen”, zegt wethouder Wilko Pelgrom van de gemeente Bronckhorst. “Je moet je verkeersgedrag veranderen, maar dat wordt na een tijdje weer gewoon. Dat is onze ervaring bij alle nieuwe weginrichtingen.”

Door Richard Stegers

In het begin hadden sommige verkeersdeelnemers moeite met de nieuwe voorrangssituatie bij het inrijden en verlaten van de Dorpsstraat. Vanaf nu heeft het kruisende verkeer voorrang. Dat geldt voor verkeer van links, van rechts, én voor alle soorten verkeer: auto’s, fietsers en voetgangers. Dit is omdat er sprake is van een inrit aan het begin en eind van de straat. En daarmee geldt ook de verkeersregel van een inrit. Dus rij je vanuit de Dorpsstraat richting de Raadhuisstraat/Zutphenseweg of de Stationsweg/Ruurloseweg dan heb je nu geen voorrang meer. 

Rij je vanuit de Dorpsstraat richting de Raadhuisstraat/Zutphenseweg of de Stationsweg/Ruurloseweg dan heb je nu geen voorrang meer

“Heel anders dan voorheen. In het begin was dat erg onduidelijk”, vertelt Helma Eijkelkamp. Zij nam contact op met onze redactie omdat ze zag dat veel verkeersdeelnemers twijfelden. “De verwarring zorgde voor gevaarlijke situaties. Voorheen kreeg je als je van rechts kwam vanuit de Dorpsstraat voorrang. Dat is nu anders, maar het stond aanvankelijk niet duidelijk aangegeven.” Ze miste borden bij de inritconstructies waarbij de nieuwe voorrangssituatie werd uitgelegd. Helma werd echter op haar wenken bediend. De gemeente kwam vorige week in actie en plaatste de borden alsnog. “Een flinke verbetering. Dan weet je waar je aan toe bent”, stelt ze tevreden vast.

Wie vanaf de Dorpsstraat verder wil rijden richting het station, de rotonde of Zutphen moet dus al het andere verkeer voor laten gaan. De inritconstructies aan beide zijden van de Dorpsstraat zijn bedoeld om het autoverkeer af te remmen en de verkeersveiligheid te verbeteren. 

Ook zijn er op drie plekken in de doorgaande winkelstraat versmallingen gecreëerd. Daar moeten vooral automobilisten die elkaar tegemoet komen soms even wachten. En juist daar is Dick Vlogman, voorzitter van de Vordense Ondernemersvereniging (VOV) niet blij mee. “Het werd ons voorgespiegeld als optische versmallingen, maar het zijn echte versmallingen. Op dat punt zijn we door de gemeente op het verkeerde been gezet. Het effect is dat het verkeer regelmatig niet doorstroomt en vastloopt. Twee van de versmallingen komen ook nog eens vlak na elkaar. Daardoor ontstaan hachelijke situaties. Er is al een paaltje bij zo’n versmalling uitgereden.” 

VOV: De afspraak was dat de Dorpsstraat niet autoluw zou worden gemaakt. Het gevaar bestaat dat mensen de Dorpsstraat gaan schuwen. Daar zijn we uiteraard niet blij mee

Ondernemers klagen, zegt Vlogman. “De afspraak was dat de Dorpsstraat niet autoluw zou worden gemaakt. Het gevaar bestaat dat mensen de Dorpsstraat gaan schuwen. Daar zijn we uiteraard niet blij mee.” Het verplaatsen van het zebrapad is wel in goede aarde gevallen. Dat geldt ook voor de parkeermaatregelen. Er zijn acht plekken verdwenen en mensen mogen hun auto maximaal twee uur parkeren middels de blauwe parkeerzone. “Er is nu alleen geen echte plek voor het parkeren van fietsen”, plaatst de voorzitter van de VOV nog wel een kanttekening. “We zijn met de gemeente in gesprek over de effecten van de maatregelen en hopen dat er wellicht zaken kunnen worden aangepast.”

We zijn met de gemeente in gesprek over de effecten van de maatregelen en hopen dat er wellicht zaken kunnen worden aangepast.

Wethouder Wilko Pelgrom heeft begrip voor het standpunt van de VOV. “We weten dat de ondernemers graag het verkeer in het dorp willen houden en het liefst passeerbaar op alle plekken in de straat. Wij hebben inderdaad afgesproken om deze belangrijke voorwaarde zoveel mogelijk te behouden en de versmalling zo klein mogelijk te houden. Bij de huidige versmallingen moet het verkeer wel op elkaar wachten. Het is het kleinste ‘eilandje’ dat we kunnen maken in deze smalle straat. Een paaltje is nodig om je te waarschuwen voor een obstakel op de weg. De verkeersveiligheid borgen van de vele fietsers en voetgangers in het dorp is een belangrijke reden voor de herinrichting. Naast vergroening en leefbaarheid.” 

Wethouder Wilko Pelgrom: Het blijft altijd schipperen met alle belangen en wensen in een kleine openbare ruimte

Hij vervolgt: “Het blijft altijd schipperen met alle belangen en wensen in een kleine openbare ruimte. We denken dat de Vordenaren samen met ons een mooi compromis hebben bereikt via een uitgebreid participatietraject. Dat is een groot compliment voor het dorp. We zijn op de hoogte van de signalen uit Vorden. En we horen de positieve geluiden ook! Vorig jaar zomer hebben veel Vordenaren, ondernemers en bezoekers de ‘oude’ Dorpsstraat een score gegeven via een voormeting. In de zomer vindt de nameting plaats. Daarbij worden de inwoners van Vorden, ondernemers en bezoekers opnieuw betrokken. En over het fietsparkeren zijn we in overleg met de ondernemers, een oplossing volgt.” 

Vitale Kern Vorden is kritisch
Peter Bielars van de (inmiddels opgeheven) Vitale Kern Vorden is kritisch na de aanpassingen in de Dorpsstraat. “We wilden graag dat het centrum veiliger en groener zou worden. Er zijn enkele boompjes en struiken geplant. Dit heeft nauwelijks betekenis als je praat over vergroening. Het voorstel van Vitale Kern Vorden was – en dat werd destijds ondersteund door een verkeerskundige en planoloog – een soort van promenade te maken van de Dorpsstraat. Een groen lint direct langs de weg met verschillende struiken dat er in elk jaargetijde fraai uitziet met daartussen verschillende bomen. Geen auto’s meer op de stoepen en het voetpad achter het groen. Dat zou Vorden onderscheidend hebben gemaakt. Bovendien hoeft de gemeente dan niet te controleren op verkeerd geparkeerde auto’s.”

Bielars wil benadrukken dat de plannen gericht waren op het creëren van meer veiligheid voor voetgangers en fietsers. “Bij de uitvoering van het uitgeklede plan is toch gekozen voor dezelfde soort stenen voor de stoep en de weg. De wegversmallingen vallen daarom niet op. De verkeersveiligheid bij de beide drempels lijkt er niet op vooruitgegaan. Waarom plantte de gemeente bij de drie wegversmallingen niet enkele mooie bomen met struiken eromheen? Er is meer dan voldoende ruimte voor. Ook hier ligt nu weer veel bestrating. Waarvoor? Je mag daar niet parkeren. Ook had met een andere kleur stenen duidelijk aangegeven kunnen worden dat hier voetgangers veilig kunnen oversteken richting supermarkt en parkeerplaats op De Bleek. De bedoeling was (en is) dat mensen die langer in Vorden willen verblijven, daar de auto parkeren en te voet naar de Dorpsstraat lopen. En waarom is er niet meer ruimte voor fietsers? Vorden is gebaat bij wandelaars en fietsers die in het centrum verblijven. Daarvoor heb je geen doorgaand verkeer nodig en veel parkeerplaatsen; wel bankjes en terrassen in het groen. Deze aanpassingen kosten bovendien niet heel veel maar leveren voor langere tijd wel veel moois op.”

De gemeente zegt in een reactie dat er 2.300 vaste planten, 6 bomen en 6 heesters zijn geplant. Vitale Kern Vorden heeft zich overigens opgeheven toen de gemeenteraad het uiteindelijke plan voor de Dorpsstraat goedkeurde.

Een paaltje bij een versmalling is ‘gesneuveld’. Foto: Richard Stegers