Dodenherdenking Wichmond-Vierakker
Dodenherdenking Wichmond-Vierakker
WICHMOND - Op 4 en 5 mei staan we in Nederland stil bij de vrijheid die we hebben en herdenken we degenen die hun leven gaven voor deze vrijheid. In Wichmond-Vierakker vindt de jaarlijkse Dodenherdenking plaats, met als jaarthema voor 2026: 'De geschiedenis leren begrijpen'.
Op 4 mei wordt stilgestaan bij de littekens die de Tweede Wereldoorlog heeft achtergelaten, niet alleen bij ooggetuigen, maar ook bij hun (klein)kinderen. Via persoonlijke verhalen en het grotere, complexe geschiedverhaal wordt geprobeerd deze geschiedenis en de doorwerking ervan te begrijpen. In haar jaarthema tekst reflecteert Nikki Sterkenburg, bijzonder hoogleraar onderzoeksjournalistiek aan de Vrije Universiteit Amsterdam en vicevoorzitter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, op de vraag: wat weten we nu eigenlijk over de Tweede Wereldoorlog, en wat ontbreekt er nog aan kennis? We kennen allemaal verhalen van verzet, en in toenemende mate van collaboratie. Maar wat is er bijvoorbeeld bekend over de stilzwijgende meerderheid?
Herdenking in Wichmond
De herdenking begint om 19.30 uur bij de Protestantse Kerk aan de Dorpsstraat 16, vanwaar een stille tocht vertrekt naar de begraafplaats aan de Baakseweg. Om 20.00 uur volgt een korte ceremonie met een kranslegging namens de gemeente Bronckhorst. Ook verenigingen uit Wichmond en Vierakker leggen bloemen op de 13 oorlogsgraven. Iedereen is welkom om bloemen te leggen en aanwezig te zijn bij de herdenking. Na de herdenking op de begraafplaats is er een korte bijeenkomst in de Protestantse Kerk.