
Ilona Bourgondien overhandigt het rapport 'Bezint eer gij begint' aan burgemeester Patrick van Domburg. Eigen foto
Grote zorgen Vordenaren over azc en ISK komen tot uiting in enquête
PolitiekHENGELO/VORDEN – De Vordense groep ‘Zorg voor AMVS’s in Bronckhorst’ heeft donderdagavond aan het college van B en W een rapport uitgereikt, getiteld ‘Bezint eer gij begint’. Het bevat de resultaten van een zelf ingesteld onderzoek annex enquête naar de gevolgen van ‘grootschalige opvang en ISK-onderwijs van alleenstaande minderjarige vreemdelingen’.
Door Sander Grootendorst
Op basis van het onderzoek raadt de werkgroep de voorgenomen opvang van in totaal 240 alleenstaande minderjarige vreemdelingen (amv’s) af, evenals het onderwijs aan deze jongeren in een zogenoemde Internationale Schakelklas (ISK) aan het Hoge in Vorden. De ondertitel van het rapport luidt: ‘Burgers Vorden waarschuwen Gemeente Bronckhorst voor een ontwrichte samenleving’.
Aan de digitale enquête deden 556 inwoners anoniem mee. Het valt de samenstellers van het rapport op dat zich in de reacties ‘nauwelijks extreme antipathie’ tegen de komst van amv’ers manifesteert. Slechts zestien procent van de deelnemers wijst een azc en een ISK categorisch af. De overgrote meerderheid vindt dus blijkbaar dat “iedereen een kans moet krijgen om in Nederland opgevangen te worden als dat nodig is. En elke gemeente in Nederland dient zijn steentje bij te dragen aan de opvang van vluchtelingen. Ook de gemeente Bronckhorst. Dat is ten eerste goed voor de jongere asielzoeker zelf, die persoonlijke aandacht, geborgenheid en veiligheid kan ervaren. Ten tweede is het goed voor de burgers, die voldoening ervaren om jonge mensen te helpen hun weg te vinden. Ten derde is het goed voor de gemeente, die trots kan zijn op haar burgers en landelijk een voorbeeldfunctie kan geven hoe opvang van amv’ers tot méér verbinding en vertrouwen kan leiden.”
Punten van kritiek zijn vooral het beoogde aantal asielzoekers en de locatie waar de gemeente in Vorden een azc en een ISK wil vestigen. Bijvoorbeeld: “Het is in de ochtend al een chaos rondom de school de Hoge Voorde qua auto’s, heel onveilig. Ik vraag me af hoe dat straks met de bussen gaat.” (De schakelklas wordt als het aan de gemeente ligt gevestigd in de voormalige vestiging van middelbare school Het Kompaan aan Het Hoge tegenover de basisschool). Ook zijn er opmerkingen waaruit teleurstelling blijkt dat het schoolcomplex nu niet beschikbaar komt voor woningen, waaraan in Vorden grote behoefte is.
Wat het azc betreft, dat aan de Kerkhofweg is gepland: “Jammer dat de jongeren op zo’n rotplek (ook voor henzelf) worden geplaatst.” En: Het wordt met 80 jongeren onhoudbaar. Dat zou ook zo zijn als je 80 Nederlandse jongeren bij elkaar zet.”
Angst
Het rapport bevat een volledig overzicht van alle opmerkingen die de deelnemers hebben gemaakt, ook de kritische, waarin onder meer wordt gesteld dat het ‘geen onafhankelijke vragenlijst’ zou zijn. En deze: “Het zijn kinderen die we, zonder er maar over te hoeven nadenken, gewoon moeten opvangen, aan wie we onderwijs moeten bieden en die we moeten helpen. Als je het over angst hebt: ik ben banger voor een groep knalbezopen Achterhoekse jongeren die in de nacht van een tentfeest naar huis gaan.”
De groep die het onderzoekt komt tot de algemene conclusie dat het aantal van 240 amv’s “extreem” is en dat de gemeente voor dat aantal geen “steekhoudende, inhoudende onderbouwing” aandraagt. “Dit past niet in een democratische samenleving. De gemeente Bronckhorst heeft haar burgers niet meegenomen in deze besluitvorming. Dit is een cruciale nalatigheid.”
Dit gevoel leeft in meerdere gemeenten gevoeld, al schrijft de Spreidingswet voor dat het een verantwoordelijkheid is van het college van B en W om te besluiten over een azc. Dat bleek vorige maand in Brummen, waar bewoners – die op zich niet tegen een azc zijn – net als in Bronckhorst argumenteerden dat het azc daar buitenproportioneel groot zou worden (350 asielzoekers, waaronder gezinnen). In Bronckhorst staan azc’s op de rol in Vorden, Hengelo en Zelhem, alle drie voor tachtig jonge asielzoekers. Die zouden allemaal in hetzelfde ISK in Vorden naar school moeten gaan.
Inspraak
Eveneens donderdagavond werd in het gemeentehuis in Hengelo een inspraakbijeenkomst (tafelgesprek) gehouden, waarbij de Vordense Jeanette van Dongen op de kwestie inging. Opnieuw viel een vergelijking met Brummen te trekken: wethouder Ingrid Timmer liet daar weten dat een azc met minstens 350 asielzoekers door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) geheel wordt ‘ontzorgd’ en dus financieel en onder meer ook qua medische zorgverlening geen druk op de overige samenleving legt. Wethouder Evert Blaauw liet weten dat deze regel in Bronckhorst bij tachtig jonge azc’ers ook opgaat.
Van Dongen: “Maar met een totaal van 240 amv’ers is de menselijke maat volledig zoek. Het zijn er zelfs meer dan in Rotterdam.” Ze wees op de “grote verantwoordelijkheid” die de gemeente zich hiermee op de hals haalt: de taak om alles in goede banen te leiden.
Brummen heeft onderzoeksbureau Beke ingeschakeld om, ook in overleg met dorpsbewoners, alle zorgen en mogelijkheden op een rijtje te zetten: dat mondt uit in een aantal adviezen aan de gemeente, bijvoorbeeld over verkeersmaatregelen.
Raadslid Gerbert Tiecken (VVD) liet bij de inspraakbijeenkomst aan Van Dongen weten dat de meeste vragen die zij stelde niet door de gemeenteraad beantwoord kunnen worden en zullen worden doorgesluisd naar B en W.
Het onderzoeksrapport zelf is al in handen van het college. Namens de groep overhandigde Ilona Bourgondien het aan burgemeester Patrick van Domburg.










