Bezoek in de kelder van kasteel Hackfort. Foto: Ben Houdijk/Natuurmonumenten
Bezoek in de kelder van kasteel Hackfort. Foto: Ben Houdijk/Natuurmonumenten

Dwalen door de kelder van Kasteel Hackfort

Cultuur

VORDEN - In de Achterhoek zijn veel kastelen te vinden. Toch zijn er maar weinig van binnen te bekijken. Het souterrain van kasteel Hackfort van Natuurmonumenten kan wel worden bezocht. Een enthousiaste groep kasteelgidsen staat klaar voor een nieuw seizoen ‘Dwalen door de kelder’. Van zaterdag 18 april tot en met 5 september 2026 kunnen geïnteresseerden op de meeste zaterdagmiddagen een kijkje nemen in de kelder van kasteel Hackfort tussen 13.00 en 16.00 uur. 

Terwijl bezoekers op eigen tempo dwalen door de ruimtes in de kelder ontdekt men er het verhaal van landgoed Hackfort. Er zijn nog relicten uit de middeleeuwen en je krijgt een indruk hoe de laatste bewoners leefden. Entree 1,50 euro; voor leden van Natuurmonumenten is entree gratis. Aanmelden is niet nodig. De kelder is te bezoeken op zaterdagmiddagen van 18 april t/m 5 september, met uitzondering van 27 juni, 4 juli en 15 augustus. Er zijn extra openstellingen op woensdagmiddag 22 en 29 april én op de woensdagen in de zomervakantie, van 22 juli t/m 26 augustus (6x). 

Waterput en kruisgewelven
Geïnteresseerden dwalen door de verschillende ruimtes in de kelder van het kasteel. Je kunt hier nog goed zien waar het voor Hackfort allemaal begon en hoe de laatste generatie hier leefde. Dikke muren, ronde gewelven, historisch aanrechtblad, eeuwenoude kruisgewelven en de gemarkeerde plek van de oorspronkelijke waterput… In een kleine nis ontdek je een anekdote over ridder Berend: een glimp naar het leven in de middeleeuwen. De kasteelgidsen verwelkomen geïnteresseerden graag, geven desgewenst een toelichting of vertellen vermakelijke anekdotes. Een tijdlijn onthult het Verhaal van Hackfort.

Historisch landschap
Naast de bescherming van natuur zorgen boswachters van Natuurmonumenten ook voor de vele gebouwen, vaak cultureel erfgoed, die daar onlosmakelijk mee verbonden zijn. Landgoed Hackfort biedt een afwisselend Achterhoeks landschap waar landadel, boeren, boswachters en vrijwilligers met trots het landschap vormden en tot de dag van vandaag beschermen. Je geniet hier van onder andere een kasteel, parkbos, moestuin, watermolen, lanen, boerenerven, de Baakse Beek, kleurige graanakkers en natuurlijk talrijke planten en dieren.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant