
Informatiebijeenkomst over rol gemeente bij ouder worden
Wonen‘Passende woning moet prioriteit krijgen’
Door Richard Stegers
VORDEN – De boodschap vanuit de zaal was duidelijk. Een passende woning moet prioriteit krijgen. Er zijn momenteel te weinig levensloopbestendige huizen in Vorden, lieten meerdere vooral oudere belangstellenden weten tijdens de afsluitende informatiebijeenkomst van de landelijke campagne ‘De Buurt als Ecosysteem’ op woensdag 25 juni in het Kulturhus.
De woningnood in Nederland is groot. Er moet meer gebouwd worden. Maar het ontwikkelen van plannen kost tijd, al snel vijf tot zes jaar. “Het lijkt wel of de bouw van woningen in Vorden volledig stilligt. Er gebeurt niets, terwijl er genoeg leegstaande panden zijn”, reageerde iemand vanuit de zaal. “Dat lijkt misschien zo, maar achter de schermen wordt wel degelijk hard gewerkt”, counterde Hilde Smits, beleidsmedewerker Wonen van de gemeente Bronckhorst. Ze noemde enkele toekomstige projecten. Aan de Nieuwstad zijn op de plek van de voormalige drukkerij 29 woningen gepland. Het is de bedoeling dat in het pand van Visser Mode 21 appartementen komen en aan de Almenseweg bij het nieuwe Kompaan College moet op termijn een woonwijk van 150 tot 200 woningen worden gerealiseerd.
In dat kader is het interessant dat de Regio Achterhoek een nieuwe woondeal heeft gesloten met demissionair minister Mona Keijzer. Tot 2035 mogen er ruim 15.000 woningen worden gebouwd. Al is het de vraag of dat gaat lukken door het overbelaste stroomnet en de stikstofproblematiek.
Vorden staat vooralsnog op papier voor 434 nieuwe woningen. “Er gebeurt veel”, was ook wethouder Emmeke Gosselink positief. “De gemeente heeft een actief grondbeleid. Het team Wonen is daarvoor opgebouwd. Maar de ontwikkeling van projecten is een tijdrovend traject.”
De toehoorders wilden graag snelle actie, zoals een vrouw uit Kranenburg. “We wonen met onze dochter en haar gezin in een groot huis. Als mijn dochter een woning kan vinden, kunnen wij ook verkassen naar een kleinere levensloopbestendige woning. Maar dat lukt door de huidige omstandigheden niet. Als er aanbod is, bevordert dat de doorstroming van de woningmarkt.”
Een andere aanwezige noemde mantelzorgwoningen en tiny houses als oplossing. “Ga daar soepeler mee om. Dat kan starters en senioren echt helpen. Er is grote behoefte aan.” Hij kreeg bijval van een andere belangstellende die nog iets verder ging. “Geef eigen inwoners of mensen met sociaaleconomische binding een voorkeursbeleid bij de toewijzing van woningen.” De afgevaardigden van de gemeente gaven aan dat er pilots lopen met tiny houses en dat de regels voor woningbouw in het buitengebied zoals op het boerenerf zijn verruimd. Een voorkeursbeleid ligt moeilijker omdat rechters daar een stokje voor kunnen steken.
Sociale teams
Dat er meer woningen en vooral ook meer levensloopbestendige woningen moeten komen, daar waren de aanwezigen het wel over eens. De vergrijzing neemt enorm toe de komende tien jaar. Dat vraagt een specifieke aanpak, als het gaat om toekomstig wonen maar ook om mensen te helpen zelfredzamer te worden. Als mensen gezonder en gelukkiger leven en eerder hulp krijgen werkt dat uitermate positief. Er is minder zorgpersoneel nodig, want op dat gebied loopt het tekort aan professionele medewerkers hard op. In dat kader werd er een pleidooi gehouden voor voorzorgcirkels en modern noaberschap. “We geloven in de kracht van de buurt”, geeft wethouder Hans Puijk aan. “Door gebruik te maken van deze kracht en het sterke lokale netwerk, zien we een oplossing voor het beschikbaar houden van de zorg in uitgestrekte gebieden zoals onze plattelandsgemeente.” De sociale teams en clientondersteuners van de gemeente zijn beschikbaar om de helpende hand te bieden. “Er staan altijd mensen klaar als er vragen zijn”, zo was de boodschap. Meer informatie hierover staat op de website van de gemeente Bronckhorst.
Het was de vierde informatiebijeenkomst van de landelijke campagne ‘De Buurt als Ecosysteem’. Vorden is één van de twintig pilots waarbij de focus ligt op kennisoverdracht en bewustwording. Op het gebied van wonen en zorg zijn er de komende jaren flinke uitdagingen. Dat het thema leeft, werd duidelijk tijdens de drukbezochte avonden.













